IEEE Akron Section History

From ETHW
IEEE Akron Section History
Established date 1920-08-12
IEEE Region 2
IEEE Council
Geographic region Akron
Region area
Principal cities
Home page
List of Subsections in this Section

AIEE Akron Section Officers[edit | edit source]

Year Chair Secretary
1920-1921 H.C. Stephens R.B. Fisher
1922 S.C. Henton A.P. Regal
1923 P.C. Jones C.D. Black
1924 J.T. Walther F.L. Haushalter
1925 Ralph Higgins John Grotzinger
1926 A.R. Holden H.L. Steinbach
1927 A.L. Richmond W.A. Hillebrand
1928 John Grotzinger H.C. Paiste
1929 W.A. Hillebrand R.R. Krammes
1930 H.C. Paiste Alvin P.Regal
1931 R.R. Krammes R.A. Hudson
1932 A.P. Regal W.H. Tucker
1933 P.C. Smith V.W. Shear
1934 R.A. Hudson H.H. Schroeder
1935 V.W. Shear H.L. Brouse
1936 H.H. Schroeder M. Grow
1937 A.O. Austin T.F. Brandt
1938 H.L. Brouse F.A. Green
1939 T.F. Brandt F.W. Nimmer
1940 F.A. Green H.L. Rorden
1941 C.J. Miller, Jr. K.F. Sibila
1942 K.F. Sibila A.G. Seifried
1943 R.F. Snyder H.N. Van Aken
1944 A.G. Seifried P.S. Bechtol
1945 M.B. Rankin F.J. Ilse
1946-1947 Paul S. Bechtol A.J.B. Fairburn
1948 C.R. Reid N.A. Williams
1949 H.P. Davis J.R. Dorsey
1950 J.R. Dorsey J.C. Hall
1951 R.F. Miller P.O. Huss
1952 J.C. Hall P.W. Berthold
1953 P.O. Huss T.C. Dee
1954 Paul Berthold J.E. Rose
1955 N.A. Williams R.J. Feeney
1956 J.E. Rose E.A. Smith
1957 R.J. Feeney D.C. Emery
1958 E.L. Smith E.F. Huston
1959 D.C. Emery R.E. Moore
1960-1961 E.F. Huston C.H. Fleming
1962 C.H. Fleming E.D. Miller

IEEE Akron Section officers[edit | edit source]

Akron Section Officers
Year Chair Vice chair Secretary Treasurer
1999 Dennis Ledel Chair
2000 Dennis Ledel Chair
2001 Dennis Ledel Chair Robert Voss Richard Buchanan
2002 Robert Voss Chair Richard Buchanan Richard Buchanan
2003 Dennis Ledel John Lauletta Robert Voss Richard Buchanan
2004 Dennis Ledel Robert Voss Robert Voss Richard Buchanan
2005 Robert Voss David Thompson Chad Jones Dennis Ledel
2006 Robert Voss Chad Jones Dennis Ledel
2007 Robert Voss Chad Jones Dennis Ledel
2008 Robert Voss Chad Jones Dennis Ledel
2009 Dennis Ledel Eric Beavers Robert Voss Steven Harmath
2010 Dennis Ledel Robert Voss Richard Buchanan
2011 Gary Lanier Robert Voss Walter Pechenuk
2012 Gary Lanier Robert Voss Walter Pechenuk Richard Buchanan
2013 Robert Voss Walter Pechenuk Dean Philips Richard Buchanan
2014 Robert Voss Walter Pechenuk Dean Philips Richard Buchanan
2015 Walter Pechenuk Shivakumar Sastry Robert Voss Richard Buchanan
2016 Walter Pechenuk Shivakumar Sastry Robert Voss Richard Buchanan
2017 James Dowey James Wilson Richard Buchanan Vernon Sproat
2018 James Dowey James Wilson Richard Buchanan Vernon Sproat
2019 James Dowey James Wilson Richard Buchanan Vernon Sproat
2020 James Dowey James Wilson Richard Buchanan Vernon Sproat
2021 James Dowey James Wilson Richard Buchanan Vernon Sproat

Archival documents[edit | edit source]

Further Reading[edit | edit source]

Link to Section Homepage