IEEE Connecticut Section History

From ETHW
IEEE Connecticut Section History
Established date 1921-04-16
IEEE Region 1
IEEE Council Metro Sec. Act.
Geographic region Connecticut
Region area
Principal cities
Home page
List of Subsections in this Section

Are you a member of this section? Please help expand the article by using the edit tab....

The IEEE Connecticut Section was established on April 16, 1921 by Charles F. Scott, who served as its first Chairman.

AIEE Connecticut Section Officers[edit | edit source]

Year Chair Secretary
1921 Charles F. Scott Archer E. Knowlton
1922-1923 E.H. Everit A.E. Knowlton
1924 Wm. A. Moore A.E. Knowlton
1925 A.A. Packard A.E. Knowlton
1926-1927 A.E. Knowlton R.G. Warner
1928 E.J. Amberg R.G. Warner
1929 Sidney Withingon R.G. Warner
1930 Samuel Ferguson R.G. Warner
1931 R.G. Warner W.B. Hall
1932 C.J. Daly W.B. Hall
1933 C.T. Hughes W.B. Hall
1934 H.J. Blakeslee W.B. Hall
1935 R.H. Van Horn W.B. Hall
1936 E.D. Lynch H.W. Sundius
1937 J.A. French H.W. Sundius
1938 F.A. Faron H.W. Sundius
1939 R.S. Judd A.G. Conrad
1940 T.J. Russell A.G. Conrad
1941 H.W. Sundius A.G. Conrad
1942 A.G. Conrad C.D. Hewitt
1943 E.C. Brown C.D. Hewitt
1944 Carl F. Scott C.D. Hewitt
1945 Vincent J. Hayes Elmer G. Horton
1946 Harry F. Brown Elmer G. Horton
1947 Chester D. Hewitt Elmer G. Horton
1948 Clarence W. Mayott Floyd W. Buck
1949 J.B. Powell F.W. Buck
1950 H.M. Turner F.W. Buck
1951 E.G. Horton M.B. Sprague
1952 F.W. Buck M.B. Sprague
1953 Theodore Braaten M.B. Sprague
1954 M.E.C. Devine F.W. Engster
1955 M.B. Sprague F.W. Engster
1956 W.A. Upham F.W. Engster
1957
1958 F.W. Engster R.R. Shank
1959 Q.Q. Quinn R.R. Shank
1960-1961 L.B. Grew D.E. Ostrom
1962 D.E. Ostrom J.D.C. Guy, Jr.

IEEE Connecticut Section Officers[edit | edit source]

Connecticut Section Officers
Year Chair Vice chair Secretary Treasurer
2001 Kevin Keegan Raymond Zeitler Thomas Freehill Howard Penrose
2002 Kevin Keegan Raymond Zeitler Thomas Freehill Eric Stern
2003 Raymond Zeitler Howard Penrose Eric Stern Thomas Freehill
2004 Raymond Zeitler Howard Penrose Eric Stern Thomas Freehill
2005 William Wessman Gregg Sauer Charlotte Blair V Rajaravivarma
2006 Brian O'connell Gregg Sauer Charlotte Blair V Rajaravivarma
2007 Brian O'connell V Rajaravivarma Thomas Freund Charlotte Blair
2008 Charlotte Blair V Rajaravivarma Oscar Tonello Thomas Freund
2009 Raymond Zeitler Michael Conroy Edward Hare William Wessman
2010 Raymond Zeitler Michael Conroy Edward Hare William Wessman
2011 Raymond Zeitler Edward Hare Michael Conroy Gary Felberbaum
2012 Edward Hare Michael Conroy Peter Kootsookos Gary Felberbaum
2013 Edward Hare Gary Felberbaum T. David Bomzer Peter Kootsookos
2014 Gary Felberbaum Charlotte Blair Oscar Tonello Peter Kootsookos
2015 Gary Felberbaum Charlotte Blair Edward Hare Peter Kootsookos
2016 Peter Kootsookos George Berntsen Gary Felberbaum Biao Zhang
2017 Peter Kootsookos George Berntsen Gary Felberbaum Biao Zhang
2018 George Berntsen Gary Felberbaum Biao Zhang
2019 George Berntsen Gary Felberbaum Biao Zhang
2020 George Berntsen Oscar Tonello Robert Thoelen Gary Felberbaum
2021 Oscar Tonello Robert Thoelen Gary Felberbaum

Archival documents[edit | edit source]

Newsletters[edit | edit source]

Further Reading[edit | edit source]

Link to Section Homepage