IEEE Columbus Section History

From ETHW
IEEE Columbus Section History
Established date 1922-03-17
IEEE Region 2
IEEE Council
Geographic region Columbus
Region area
Principal cities
Home page
List of Subsections in this Section

The IEEE Columbus Section was founded on 17 March 1922.

On 13 May 2009 (the 125th anniversary of the founding of IEEE), IEEE History Center Director Dr. Michael N. Geselowitz gave the following presentation, which included highlights of Columbus' technological history:

AIEE Columbus Section Officers[edit | edit source]

Year Chair Secretary
1904 L.G. White M.C. Hull
1905 F.L. Sessions H.R. Allensworth
1906 F.W.C. Bailey H.L. Cook
1907-1909 R.J. Feather H.L. Bachman
1922 F.C. Caldwell F.C. Nesbitt
1923 E.M. Fitz A.W. Janowitz
1924 F.R. Price O.A. Robins
1925 R.J.B. Feather W.T. Schamaker
1926 A.W. Janowitz E.A. Williams
1927 F.C. Nesbitt W.E. Metzger
1928-1929 W.E. Metzger R.A. Brown
1930 C.D. Price K.Y. Tang
1931 W.L. Everett Roy Mallory
1932 K.Y. Tang H.L. Willson
1933 R.C. Putnam C.A. Harrington
1934 E.E. Dreese F.W. Marquette
1935
1936 E.E. Kimberly V. Frederiksen
1937 C.D. Price W.L. Everitt
1938 H.W. Bibber N.J. Greene
1939 F.T. Atkinson N.J. Greene
1940 F.A. Teach D.E. Stafford
1941 D.E. Stafford S.A. Martin
1942 S.A. Martin S.O. Evans
1943 S.O. Evans R.W. Miner
1944 R.W. Miner E.M. Boone
1945 N.J. Greene O.E. Holzer
1946 E.D. Ayres E.E. Kimberly
1947 Robert C. McMaster Edward J. Ramaley
1948 Chester K. Bishop Roger L. Merrill
1949 N.L. Greene C.E. Warren
1950 R.L. Merrill Floyd Knapp
1951 C.E. Warren A.P. Jerencsik
1952 F.H. Knapp E.K. McCoy
1953 E.K. McCoy G.W. Holton
1954 Ben Harbage W.E. Best
1955 W.E. Best F.C. Weimer
1956 C.H. Varnfield P.L. Gilmore, Jr.
1957 F.C. Weimer E.O. Wolden
1958 P.L. Gilmore K.L. Livensparger
1959 E.O. Wolden P.N. Curtis
1960-1961 G.R. Tramplin W.Z. Gingrich
1962 W.Z. Gingrich J.D. Cowan, Jr.

IEEE Columbus Section Officers[edit | edit source]

Columbus Section Officers
Year Chair Vice chair Secretary Treasurer
2001 Robert Walston Kate Carus William Timmons Kevin Munson
2002 Robert Walston Kate Carus William Timmons Kevin Munson
2003 Lynn Congos William Timmons Beverly Laios Kevin Munson
2004 Lynn Congos William Timmons Beverly Laios Donald Joslyn
2005 Robert Walston William Timmons Debra Stock Donald Joslyn
2006 Robert Walston William Timmons Debra Stock Donald Joslyn
2007 John Lauletta William Timmons Kevin Munson Donald Joslyn
2008 John Freund William Timmons Kevin Munson Donald Joslyn
2009 Donald Joslyn John Golzy Elizabeth Lewis John Freund
2010 Donald Joslyn John Golzy Elizabeth Lewis John Freund
2011 John Golzy Howard Jones Lynn Congos John Freund
2012 John Golzy Howard Jones Lynn Congos Xin Liu
2013 Howard Jones John Pax Lynn Congos Timothy Regan
2014 Howard Jones John Pax Lynn Congos Timothy Regan
2015 John Pax Stephen Guendert Lynn Congos Muhanad Sharaf
2016 John Pax Jeffery Keller Lynn Congos Muhanad Sharaf
2017 Jeffery Keller Carl Lee Howard Jones Fang Luo
2018 Jeffery Keller Carl Lee Howard Jones Jarrad Henson
2019 Carl Lee Helen Winfrey Howard Jones Joshua Civiello
2020 Carl Lee Helen Winfrey Howard Jones Joshua Civiello
2021 Helen Winfrey Paul Berger Howard Jones Daniel Chionuma

Archival documents[edit | edit source]

Further Reading[edit | edit source]

Link to Section Homepage