IEEE Cleveland Section History

From ETHW
IEEE Cleveland Section History
Established date 1907/09/27
IEEE Region 2
IEEE Council
Geographic region Cleveland
Region area
Principal cities
Home page
List of Subsections in this Section

AIEE Cleveland Section Officers[edit | edit source]

Year Chair Secretary
1908 Henry B. Dates F.M. Hibben
1909 H.L. Wallau F.M. Hibben
1910 A.M. Allen Howard Dingle
1911 B.A. Stowe R.B. Chillas, Jr.
1912 E.J. Edwards R.B. Chillas, Jr.
1913 J.C. Lincoln R.E. Scovel
1914 A.C. Eastwood R.E. Scovel
1915 E.H. Martindale Irving H. Van Horn
1916 E.W.P. Smith Bruce W. David
1917 C.M. Rakestraw C.S. Ripley
1918 C.S. Ripley R.W. Knowles
1919 B.W. David W.D. Smoot
1920 A.M. MacCutcheon A.M. Lloyd
1921 I.H. Van Horn G.B. Schneeberger
1922 L.D. Bale Chester L. Dows
1923 G.B. Schneeberger T.D. Owens
1924 C.P. Cooper R.A. Carle
1925 Chester L. Dows J.F. Schnable
1926 H.L. Grant W.E. McFarland
1927 A.M. Lloyd E.W. Henderson
1928 E.W. Henderson P.D. Manbeck
1929 T.D. Owens Wm. H. LaMond
1930 F.W. Braund John M. Smith
1931 Gustav A. Kositzky F.E. Snell
1932 J.M. Smith S.B. Taylor
1933 R.C. Putnam C.A. Harrington
1934 W.H. LaMond H.T. Killingsworth
1935 C.W. Fick F.E. Harrell
1936 W.E. Wickenden W.C. Kalb
1937 F.E. Harrell H.J. Dible
1938 J.A. Noertker C.D. Coy
1939 H.J. Dible J.C. Strasbourger
1940 L.C. Porter Wm. R. Hough
1941 D.E. Moat S.R. Orem
1942 C.A. Harrington D. Ramadanoff
1943 P.L. Hoover V.A. Diggs
1944 W.R. Hough J.D. Leitch
1945 V.A. Diggs R.W. Loehr
1946 J.C. Strasbourger H.W. Sussman
1947 O.N. Jones R.L. Oetting
1948 J.D. Leitch J.L. Fuller
1949 R.L. Oetting J.A. Cortelli
1950 W.H. Chase L.E. Knapp
1951 C.J. Beller L.J. Shaffer
1952 L.E. Knapp J.R. Linders
1953 J.A. Cortelli R.C. Berger
1954 J.L. Fuller E.M. Kooker
1955 G.R. Canning K.L. Wheeler
1956 R.C. Berger E.C. Barnes
1957 K.L. Wheeler J. Bronaugh
1958 H.C. Martin A.J. Hornfeck
1959 E.C. Barnes H.E. Caruso
1960-1961 A.J. Hornfeck J.C. Ponstingl
1962 J.C. Ponstigl D.C. Griffith

IEEE Cleveland Section Officers[edit | edit source]

Cleveland Section Officers
Year Chair Vice chair Secretary Treasurer
2001 Carl Dister Raymond Heintel William Stempowski Theodore Takacs
2002 Raymond Heintel Theodore Takacs Matthew Barratt
2003 Theodore Takacs Matthew Barratt David Dean Joseph Collura
2004 Matthew Barratt Joseph Collura James Bolibruch David Dean
2005 Joseph Collura Elmer Brown Theodore Takacs
2006 Joseph Collura David Dean Elmer Brown Theodore Takacs
2007 Howard Lewis Chandrasekar Rajanayagam Elmer Brown Theodore Takacs
2008 Chandrasekar Rajanayagam Howard Lewis Elmer Brown Wyatt Newman
2009 Chandrasekar Rajanayagam Charles Hayes Max Scardelletti Wyatt Newman
2010 Chandrasekar Rajanayagam Charles Hayes Max Scardelletti Wyatt Newman
2011 Chandrasekar Rajanayagam Charles Hayes Max Scardelletti Wyatt Newman
2012 Charles Hayes Ana Stankovic Joy Shanklin Max Scardelletti
2013 Charles Hayes Ana Stankovic Joy Shanklin Max Scardelletti
2014 Charles Hayes Richard Thompson Jennifer Jordan Max Scardelletti
2015 Charles Hayes Wei Zhu Jennifer Jordan Max Scardelletti
2016 Charles Hayes Wei Zhu Jennifer Jordan Max Scardelletti
2017 Charles Hayes Ebrahim Shahrodi Steven Galecki Max Scardelletti
2018 Steven Galecki Ebrahim Shahrodi Chris Hrivnak Max Scardelletti
2019 Steven Galecki Ebrahim Shahrodi Chris Hrivnak Max Scardelletti
2020 Steven Galecki Ebrahim Shahrodi Chris Hrivnak Max Scardelletti
2021 Steven Galecki Ebrahim Shahrodi Chris Hrivnak Max Scardelletti

Archival documents[edit | edit source]

Newsletters[edit | edit source]