IEEE Region 10 (Asia & Pacific) History

IEEE Region 10 (Asia & Pacific) History
Display name Region 10
Region number 10
Geographic regions Asia, Pacific
Home page http://www.ieeer10.org/
List of Councils in this Region
List of Sections in this Region
  1. IEEE Australian Capital Territory Section History
  2. IEEE Bangalore Section History
  3. IEEE Bangladesh Section History
  4. IEEE Beijing Section History
  5. IEEE Bombay (Mumbai) Section History
  6. IEEE Changwon Section History
  7. IEEE Chengdu Section History
  8. IEEE Daejeon Section History
  9. IEEE Delhi Section History
  10. IEEE Fukuoka Section History
  11. IEEE Gujarat Section History
  12. IEEE Harbin Section History
  13. IEEE Hiroshima Section History
  14. IEEE Hong Kong Section History
  15. IEEE Hyderabad Section History
  16. IEEE Hefei Subsection History
  17. IEEE Nanjing Section History
  18. IEEE Northern Australia Section Section History
  19. IEEE Indonesia Section History
  20. IEEE Islamabad Section History
  21. IEEE Kansai Section History
  22. IEEE Karachi Section History
  23. IEEE Kerala Section History
  24. IEEE Kharagpur Section History
  25. IEEE Kolkata Section History
  26. IEEE Kwangju Section History
  27. IEEE Lahore Section History
  28. IEEE Macau Section History
  29. IEEE Madras (Chennai) Section History
  30. IEEE Malaysia Section History
  31. IEEE Nagoya Section History
  32. IEEE New South Wales Section History
  33. IEEE New Zealand Central Section History
  34. IEEE New Zealand North Section History
  35. IEEE New Zealand South Section History
  36. IEEE North Queensland Section History
  37. IEEE Pune Section
  38. IEEE Queensland Section History
  39. IEEE Republic of Philippines Section History
  40. IEEE Sapporo Section History
  41. IEEE Sendai Section History
  42. IEEE Seoul Section History
  43. IEEE Shanghai Section History
  44. IEEE Shikoku Section History
  45. IEEE Shin-etsu Section History
  46. IEEE Singapore Section History
  47. IEEE South Australia Section History
  48. IEEE Sri Lanka Section History
  49. IEEE Taegu Section History
  50. IEEE Tainan Section History
  51. ... further results
List of Subsections in this Region



Regions map world.jpg

1955-67

IEEE (IRE) sections began to develop in the Asia-Pacific region prior to the formation of a Region 10 district. New Zealand started in 1968, Pakistan in 1968, India (Bombay) in 1969 and Tokyo in 1955 (as part of the IRE). The formation of Region 10 was approved by the IEEE Board of Directors at the 24 August 1966 meeting. The new Bylaw first appeared in the 3 November 1966 edition of the Bylaws noting that it would be effective 1 January 1967. The result was that, quoting from Martin Bastiaans' A short history of IRE Region 9 / IEEE Region 8 "on 1 January 1967 South America became Region 9, with Region 10 covering other parts of the world, still including a great part of Africa; finally on 1 January 1981 the remainder of Africa became part of Region 8."

1967-72

The inaugural steering director for Region 10 was Dr.Shigeo Shima of Japan who was offered this task for 1967-68 by the IEEE Assembly.  Then began establishment of IEEE Sections and the gradual development of a community of interest in the Asia-Pacific region.  The original definition of Region 10 was 'all remaining areas not included in the Regions 1 through 9'.

In 1971 Mr. Tatsuji Nomura of NHK Japan, the then director, took the initiative of forming a regional committee. The existing IEEE Sections in the region namely India, New Zealand, Pakistan and Tokyo were represented on that committee and the first meeting took place at the Peninsular Hotel, Hong Kong in early July 1971. That first meeting was exploratory. Section chairmen exchanged ideas and experiences and sought solutions to problems of Section administration and Section operation.

Since then the regional committee has met annually, somewhere in the region, on occasions with IEEE Headquarters officers present to assist and advise. Over these years committee evolved up to the present as the deliberating region.

1973-76

The Region 10 Student Paper Contest, introduced in 1974, was the first major exercise undertaken on a region-wide basis The drafting and approval of the rules of the contest was the outcome of considerable study and discussion by the regional committee.  This was a natural development of the student activities function of the committee. Also innovated in the years leading up to 1974 were important section technical conferences in India, Japan and New Zealand. 

By 1976 section formation in the countries of the region was virtually complete. Moreover, in India where just one country section had been formed initially, new independent sections were being established in the important cities.

An important parallel development was the formation of multiple technical chapters of technical groups in Tokyo Section, where formation of new chapters has continued up to the present. Several chapters were also formed elsewhere in the region, in India and New Zealand. The formation of multiple IEEE Sections in India was followed by establishment of the all India IEEE Council, the first in Region 10 with Mr. Faqir Kohli, a past regional director, as founding chairman. The regional committee gave much study to educational activities and the arranging of lecture tours by distinguished IEEE speakers. Several such tours took place in the region.

1977-80

In the period 1977-78 region 10 office bearers were apprehensive about the growing size of the regional committee and the mounting cost of staging the annual meeting. The increase in committee membership resulted in part from formation of additional sections in countries where one section existed already. As a reaction to this situation a special formula was hammered out covering reimbursement of costs to attendees from the regional treasury.

The regional committee from inception in 1971 through until the end of 1980 was in search of its identity and mission in the region and functioned by and large as a discussion group of elected section representatives without set parliamentary procedures and without an elected region 10 delegate. Preoccupation with side issues tended to inhibit the development of important objectives in the region.

In 1979, on the initiative of the serving director Dr.S.Y. King, the regional committee accepted the long overdue and task of drafting and approving a set of Region 10 Bylaws covering the election of Region 10 officers, voting procedures within the committee and the essentials of committee operation and management.

In 1979 the territory of the region was amended to exclude Africa which with the mutual agreement of other concerned was added to the territory of Region 8, namely Europe.

1981-84

Under the newly introduced and approved Region 10 Bylaws, Region 10 directors were elected by the membership of Region 10, beginning with the election held in 1980 for the 1981 year. Prior to 1980, the Region 10 director had been elected by the IEEE Assembly. The first Region 10 Delegate and Director to be elected was Dr. V. Prasad Kodali of New Delhi, who was a petition candidate, took office in 1981.
Dr V Prasad Kodali, visiting the New South Wales Section members, Sydney (1981)

In 1981-82 the regional committee, with a new sense of purpose, gave considerable attention to forward planning and to improving the organization and administration of Region 10 to give effect to these plans. New programmes were instituted.

The Region 10 bylaws were amended in respect of election of vice chairman by the region. Procedural guidelines were introduced.

A significant first in 1981-82 for the region was the inception of TENCON, an international technical conference initiated and hosted by Hong Kong Section and co-sponsored by Region 10.

In 1981 the IEEE membership in Region 10 passed the 10,000 mark, a growth rate of better than 10 per cent having been sustained for many years. The prediction for 1984, the Centennial year was 15,000 members.

It is interesting to note that in 1971 the number of regional committee members was just 5 whereas a decade later in 1981-82 this number was 27. Also there were 8 special guests at the regional committee meeting held in 1982 in New Delhi, so the attendance possible had risen to 35. Special guests at that meeting included the IEEE President, General Manager, Vice President for Regional Activities, Vice President for Technical Activities, and Presidents of the Computer, AES, CHMT and MTT Technical Societies.

Plans were laid in 1981-82 for marking the Centennial ln 1984. These plans included preparations for "Blue Book History" publication of the Region 10 and for the Region to participate in commemorative activities. These plans were carried forward in 1983 and included preparations for the Region 10 Centennial Banquet which was held in Singapore during TENCON II.

Dr Harry Green was first “elected” Region 10 Director for 1983-84. This coincided with minor Region 10 boundary adjustments. Prior to 1983, all Region 10 directors were simply appointed for a fixed 2 year term by headquarters, while Regions 1 through 9 had all elected their representatives. This procedural update brought Region 10 under the same governance nd electrion rules that had applied to the rest of the IEEE, and in some ways allowed Region 10 to progress as a formally recognised region.

Recent activity

 

IEEE Region 10 membership exceeded 100,000 for the first time in 2012.

Membership type No. of members % Increase 2009-2011 Among IEEE OU as of 2011
Higher grade 50,755 9.25% 2nd highest
Graduate students 11,788 8.9% Highest
Undergraduate students 90,593 11.82% Highest

Region 10 Entities 

Entity - Office
Asia Pacific Operations Centre Singapore
Entity - Council Geocode Formed
Australia Council R0 05 30 May 1986
China Council R0 00 14 Jun 2007
India Council R0 01 20 May 1976
Japan Council R0 09 25 Jun 1999
New Zealand Council R0 03 22 Aug 1980
Korea Council (v1) 1997-2000
Korea Council (v2) 2009

The Korea Council was orginally disbanded in 2000 due to issues with bylaws, cooperation and misunderstandings. the R10 committee agreed to re-form the Council in 2009, with agreement from all Korean Sections. 

Entity - Section Geocode Formed
Australia Capital Territory R0 0561 18 Nov 1988
Bangalore R0 0119 13 Jul 1976
Bangladesh R0 0073 20 Nov 1993
Beijing R0 0251 1 Dec 1984
Bombay (Mumbai) 13 Jul 1976
Changwon 3 Feb 1991
Chengdu 18 Nov 2006
Daejeon R0 0067 17 Jun 1991
Delhi 13 May 1976
Fukuoka 14 Nov 1998
Gujarat 15 Aug 1990
Harbin 18 Nov 2006
Hiroshima 14 Nov 1998
Hong Kong R0 0007 14 Dec 1971
Hyderabad 14 May 1984
Indonesia 16 Feb 1988
Islamabad 12 Feb 2000
Kansai 14 Nov 1998
Karachi R0 0041 17 Jul 1982
Kerala 18 Nov 1983
Kharagpur 13 May 1985
Kolkata 28 Sep 1978
Kwangiu 24 Jun 2000
Lahore (was orginally Pakistan) 19 Sep 1968
Macau R0 0097 14 Nov 2003
Madras (Chennai) 28 Apr 1978
Malaysia
Nagoya
Nanjing
New South Wales (was Australia Section) R0 0509 16 Aug 1972
New Zealand Central 25 Aug 2007
New Zealand North 4 Dec 1980
New Zealand South 4 Dec 1980
Northern Australia (was North Qld) 29 Jan 1994
Queensland 22 Feb 1985
Republic of Philippines R0 0015 4 Dec 1974
Sapporo
Sendai
Seoul
Shanghai
Shikoku
Shin-etsu R0 0904 26 Jun 2006
Singapore 17 Jun 1977
South Australia 23 Aug 1985
Sri Lanka R0 0002 14 Nov 2003
Taegu 11 May 1992
Tainan 20 Jun 2003
Taipei 16 Oct 1974
Thailand 9 Nov 1977
Tokyo 5 Dec 1955
Uttar Pradesh 11 May 1992
Victorian R0 0543 12 Aug 1983
Vietnam R0 0016 14 Feb 2007
Western Australia R0 0547 24 May 1984
Wuhan R0 0218 14 Feb 2007
Xian R0 0212 18 Nov 2006

Membership Profile

Reghion 10 Membership History

Region Directors

Year Director Host Section / Country
1967-1968 Shigeo Shima Tokyo / Japan
1969-1970 D G Lampard Sydney/Australia
1971-1972 Tatsuji Nomura Tokyo / Japan
1973-1974 F C Kohli Bombay / India
1975-1976 Hiroshi Shinkawa Section ? / Japan
1977-1978 James J Vasseleu New South Wales / Australia
1979-1980 S Y King  ?? / ??
1981-1982 V Prasad Kodali Hyderabad / India
1983-1984 Harry E Green South Australia / Australia
1985-1986 Irving Ho  ?? / ??
1987-1988 Ah Choy Liew Singapore / Singapore
1989-1990 Morarji V. Chauhan Section? / India
1991-1992 Souguil J M Ann Seoul / Korea
1993-1994 Tsuneo Nakahara Tokyo / Japan
1995-1996 Paul Y S Cheung Hong Kong / Hong Kong
1997-1998 Harbans L Bajaj Delhi / India
1999-2000 Takuo Sugano Tokyo / Japan
2001-2002 Teck-Seng Low Singapore / Singapore
2003-2004 Jung U Seo Seoul / Korea
2005-2006 Seiichi Takeuchi Tokyo / Japan
2007-2008 Janina Mazierska
Janina-Mazierska.jpg
Northern Australia / Australia
2009-2010 Yong Jin Park
YJ park.jpg
Seoul (Korea)
2011-2012 Lawrence Wong Singapore / Singapore
2013-2014 Toshio Fukuda Section? / Japan
2015-2016 Ramakrishna Kappagantu Section? / India

Region 10 Committee Rosters

1967 - Shigeo Shima, chair

1968 - Shigeo Shima, chair

1969 - Douglas G. Lampard, chair

1970 - Douglas G. Lampard, chair

1971-72:

  • Tatsuji Nomura, chair
  • David R. Hutt, vice chair
  • Ichiro Tagoshima, Secretary/Treasurer
  • Douglas G. Lampard, past regional director
  • Sakae Yamamura, Student Activities chair

1973-74:

  • Faqir C. Kohli, chair
  • V.P. Kodali, secretary
  • Sakae Yamaura, chair, student activities committee
  • Tatsuji Nomura, past regional director

1975-76:

  • Hiroshi Shinkawa, chair
  • Takashi Nakagawa, secretary/treasurer
  • S.Y. King, chair, student activities committee
  • Faqir C. Kohli, past regional director

1977-78:

  • James J. Vasseleu, chair
  • James Deans, secretary/treasurer
  • S.Y. King, chair, student activities committee
  • Hiroshi Shinkawa, past regional director

1979-80:

  • S.Y. King, director
  • Daniel P. Kwok, secretary/treasurer
  • W.S. Leung, chair, student activities committee
  • Y.C. Cheng, secretary, student activities committee
  • James J. Vasseleu, past director

1981:

  • V. Prasad Kodali, director
  • David R. Hutt, vice chair
  • D.P. Seth, secretary/treasurer
  • S.Y. King, past regional director
  • W.S. Leung, chair, student activities committee
  • T.V. Balan, chair, membership development committee
  • Hiroichi Fujita, chair, educational activities committee
  • F.C. Kohli, chair, all-India council
  • David R. Hutt, chair, New Zealand council

1982:

  • V. Prasad Kodali, director
  • David R. Hutt, vice chair
  • D.P. Seth, secretary/treasurer
  • S.Y. King, past regional director
  • Souguil Ann, chair, student activities committee
  • T.V. Balan, chair, membership development committee
  • Hiroichi Fujita, chair, educational activities committee
  • P.N. Hiriyannaiah, chair, all-India council
  • David R. Hutt, chair, New Zealand council

1983:

  • Harry E. Green, director
  • David R. Hutt, vice chair
  • Alan Gibbs, secretary/treasurer
  • V. Prasad Kodali, past director
  • Souguil Ann, chair, student activities committee
  • Morarji V. Chauhan, chair, membership development committee
  • Ah Choy Liew, chair, educational activities committee
  • P.N. Hiriyannaiah, chair, all-India council
  • David R. Hutt, chair, New Zealand council

1984:

  • Harry E. Green, director
  • David R. Hutt, vice chair
  • Alan Gibbs, secretary/treasurer
  • V. Prasad Kodali, past director
  • Souguil Ann, chair, student activities committee
  • Morarji V. Chauhan, chair, membership development committee
  • A.C. Liew, chair, educational activities committee
  • T.V. Balan, chair, all-India council
  • Robin M. Harrington, chair, New Zealand council

1985:

  • Irving T. Ho, chair
  • position vacant, vice-chair
  • Chintay Shih, secretary/treasurer
  • Harry E. Green, past director
  • Souguil Ann, chair, student activities committee
  • Morarji V. Chauhan, chair, membership development committee
  • A.C. Liew, chair, educational activities committee
  • T.V. Balan, chair, all-India council
  • Robin M. Harrington, chair, New Zealand council

1986:

  • Irving T. Ho, chair
  • Ah Choy Liew, vice-chair
  • Chintay Shih, secretary/treasurer
  • Harry E. Green, past director
  • Souguil Ann, chair, student activities committee
  • Morarji V. Chauhan, chair, membership development committee
  • Ah Choy Liew, chair, educational activities committee
  • T.V. Balan, chair, all-India council
  • Robin M. Harrington, chair, New Zealand council
  • Max J. Simons, chair, Australian council

1987:

  • Ah Choy Liew, chair
  • Irving T. Ho, vice-chair
  • Chua Soo-Jin, secretary/treasurer
  • Irving T. Ho, past regional director
  • Morarji V. Chauhan, chair, membership development committee
  • M.B. Dewe, chair, student activities committee
  • Chun-Yen Chang, chair, educational activities committee
  • Ting Shiun Wen, chair, awards and recognition committee
  • P.V. Suryanarayana Rao, chair, India council
  • Robin M. Harrington, chair, New Zealand council
  • Alan J. Gibbs, chair, Australian Council

1988:

  • Ah Choy Liew, chair
  • Morarji V. Chauhan, vice-chair
  • Teck-Seng Low, secretary/treasurer
  • Irving T. Ho, past regional director
  • Morarji V. Chauhan, chair, membership development committee
  • M.B. Dewe, chair, student activities committee
  • Chua Soo-Jin, chair, educational activities committee
  • Ting Shiun Wen, chair, awards and recognition committee
  • P.V. Suryanarayana Rao, chair, India council
  • Robin M. Harrington, chair, New Zealand council
  • Alan J. Gibbs, chair, Australian Council

1989:

  • Morarji V. Chauhan, chair
  • Ah Choy Liew, vice-chair
  • Hardianto Kamarga, secretary/treasurer
  • Ah Choy Liew, past director
  • H. Kalyanasundaram, chair, membership development committee
  • Gomathi K. Muraleedharan, chair, student activities committee
  • Jacob C.H. Phang, chair, educational activities committee
  • Ah Choy Liew, chair, awards and recognition committee
  • P.V. Suryanarayana Rao, chair, India council
  • Allan G. Williamson, chair, New Zealand council
  • A.R. Billings, chair, Australian council

1990:

  • Morarji V. Chauhan, chair
  • Souguil J.M. Ann, vice-chair
  • Hardianto Kamarga, secretary/treasurer
  • Ah Choy Liew, past director
  • H. Kalyanasundaram, chair, membership development committee
  • Gomathi K. Muraleedharan, chair, student activities committee
  • Jacob C.H. Phang, chair, educational activities committee
  • Souguil J.M. Ann, chair, awards and recognition committee
  • P.K. Patwardhan, chair, India council
  • J.G. Hosking, chair, New Zealand council
  • Donald H. Sinnott, chair, Australian council

1991:

  • Souguil J.M. Ann, chair
  • position vacant, vice-chair
  • Sung-Chum Kim, secretary/treasurer
  • position vacant, past regional director
  • James J. Vasseleu, chair, membership development committee
  • Shoji Shinoda, chair, student activities committee
  • Jacob C.H. Phang, chair, educational activities committee
  • Harbans L. Bajaj, chair, India council
  • J.G. Hosking, chair, New Zealand council
  • Donald H. Sinnott, chair Australia council
  • H.P. Khincha, chair, regional chapters coordinator
  • N. Thankappan Nair, newsletter

1992:

  • Souguil J.M. Ann, chair
  • Tsuneo Nakahara, vice-chair
  • Sangwood Nam, secretary/treasurer
  • James J. Vasseleu, chair, membership development committee
  • Shoji Shinoda, chair, student activities committee
  • Harbans L. Bajaj, chair, educational activities committee
  • Harbans L. Bajaj, chair, India council
  • J.G. Hosking, chair, New Zealand council
  • Donald H. Sinnott, chair Australia council
  • H.P. Khincha, chair, regional chapters coordinator
  • N. Thankappan Nair, newsletter
  • Dong Ho Cho, awards
  • Paul Y.S. Cheung, regional chapter coordinator
  • Souguil J.M. Ann, regional officer training specialist

1993:

  • Tsuneo Nakahara, chair
  • Souguil J.M. Ann, vice-chair
  • Seiichi Takeuchi, secretary
  • Shuji Kato, treasurer
  • Souguil J.M. Ann, past director
  • Shoji Shinoda, chair, membership development committee
  • Isao Shirakawa, chair, student activities committee
  • Harbans L. Bajaj, chair, educational activities committee
  • Walter R. Lachs, chair, Australian council
  • Harbans L. Bajaj, chair, India council
  • Choong Woong Lee, chair, Korea council
  • Robin M. Harrington, chair, New Zealand council
  • Chinmay K. Maiti, newsletter
  • Dong Ho Cho, awards
  • Paul Y.S. Cheung, regional chapter coordinator
  • Souguil J.M. Ann, regional officer training specialist
  • Teck-Seng Low, chapter section coordinator
  • Mat Darveniza, recognition education program coordinator
  • Seungtaik Yang, regional conference coordinator
  • H.P. Khincha, email coordinator
  • James J. Vasseleu, email coordinator, Australia/New Zealand

1994:

  • Tsuneo Nakahara, chair
  • Souguil J.M. Ann, vice-chair
  • Seiichi Takeuchi, secretary
  • Shuji Kato, treasurer
  • Souguil J.M. Ann, past director
  • Shoji Shinoda, chair, membership development committee
  • Isao Shirakawa, chair, student activities committee
  • Harbans L. Bajaj, chair, educational activities committee
  • Walter R. Lachs, chair, Australian council
  • Harbans L. Bajaj, chair, India council
  • Choong Woong Lee, chair, Korea council
  • Robin M. Harrington, chair, New Zealand council
  • Chinmay K. Maiti, newsletter
  • Lawrence W.C. Wong, awards
  • Nelson H.C. Yung, regional chapter coordinator
  • Souguil J.M. Ann, regional officer training specialist
  • Teck-Seng Low, chapter section coordinator
  • Takuo Sugano, recognition education program coordinator
  • Anthony E. Gascoigne, regional conference coordinator
  • position vacant, email coordinator
  • Robert J. Prandolini, email coordinator, Australia/New Zealand

1995:

  • Paul Y.S. Cheung, chair
  • Tsueno Nakahara, vice-chair
  • Nelson H.C. Yung, secretary
  • Y.W. Liu, treasurer
  • Harbans L. Bajaj, chair, membership development committee
  • Akinori Nishihara, chair, student activities committee
  • position vacant, chair, educational activities committee
  • Takao Kawata, regional student representative
  • Walter R. Lachs, chair, Australian council
  • Harbans L. Bajaj, chair, India council
  • Choong Woong Lee, chair, Korea council
  • Robin M. Harrington, chair, New Zealand council
  • Robert J. Prandolini, newsletter
  • Lawrence W.C. Wong, chair, regional committee awards
  • Seiichi Takeuchi, regional chapter coordinator
  • Teck-Seng Low, chapter section coordinator
  • P.C. Ching, recognition education program coordinator
  • Anthony E. Gascoigne, regional conference coordinator
  • Khincha Prakashchand H.P., email coordinator

1996:

  • Paul Y.S. Cheung, chair
  • Harbans L. Bajaj, vice-chair
  • Nelson H.C. Yung, secretary
  • Y.W. Liu, treasurer
  • Tsuneo Nakahara, past chair
  • San-Li Li, chair, membership development committee
  • Akinori Nishihara, chair, student activities committee
  • Xuan-San Cai, chair, educational activities committee
  • Stephen J. Jun Ho, regional student representative
  • Lal C. Godara, chair, Australian council
  • K.S. Chari, chair, India council
  • Yung Kwon Kim, chair, Korea council
  • Bruce M. Turner, chair, New Zealand council
  • Robert J. Prandolini, newsletter
  • Lawrence W.C. Wong, chair, regional committee awards
  • Seiichi Takeuchi, regional chapter coordinator
  • Teck-Seng Low, chapter/section coordinator
  • P.C. Ching, recognition education program coordinator
  • Anthony E. Gascoigne, regional conference coordinator
  • Khincha Prakashchand H.P., email coordinator

1997:

  • Harbans L. Bajaj, chair
  • Paul Y.S. Cheung, vice-chair
  • H.P. Khincha, secretary
  • Y.W. Liu, treasurer
  • H. Kalyanasundaram, chair, membership development committee
  • Janina Mazierska, chair, student activies committee
  • Xuan-San Cai, chair, educational activities committee
  • Stephen J. Jun Ho, regional student representative
  • position vacant, regional GOLD program representative
  • Dorota Kieronska, newsletter editor
  • Souguil J.M. Ann, regional committee awards chair
  • Seiichi Takeuchi, regional chapter coordinator
  • position vacant, sections congress 1999 coordinator
  • Loreen A. Ozolins, chapter/section coordinator
  • P.C. Ching, recognition education program coordinator
  • Rajendra K. Asthana, regional conference coordinator
  • Lawrence W.C. Wong, email coordinator
  • Robert J. Prandolini, chair, Australian council
  • R.K. Bagga, chair, India council
  • Yung Kwon Kim, chair, Korea council
  • Bruce M. Turner, chair, New Zealand council

1998:

  • Harbans L. Bajaj, chair
  • Takuo Sugano, vice-chair
  • Y.W. Liu, secretary/treasurer
  • H. Kalyanasundaram, chair, membership development committee
  • Janina Mazierska, chair, student activities committee
  • H.P. Khincha, chair, educational activities committee
  • Stephen J. Jun Ho, regional student representative
  • Matthew H. Whitehead, regional GOLD program representative
  • Dorota Kieronska, newsletter editor
  • Souguil J.M. Ann, regional committee awards chair
  • Seiichi Takeuchi, regional chapter coordinator
  • H.P. Khincha, sections congress 1999 coordinator
  • Loreen A. Ozolins, section/chapter coordinator
  • P.C. Ching, recognition education program coordinator
  • Rajendra K. Asthana, regional conference coordinator
  • Lawrence W.C. Wong, electronic communications coordinator
  • Robert j. Prandolini, chair, Australian council
  • R.K. Bagga, chair, India council
  • Yung Kwon Kim, chair, Korea Council
  • Bruce M. Turner, chair, New Zealand council

1999:

  • Takuo Sugano, chair
  • Harbans L. Bajaj, past director/vice chair
  • Seiichi Takeuchi, secretary
  • Akinori Nishihara, treasurer
  • Tae-Won Rhee, chair, membership development committee
  • Chun-Yen Chang, chair, student activities committee
  • H.P. Khincha, chair, educational activities committee
  • Dorota Kieronska, newsletter editor
  • Y.W. Liu, chair, regional committee awards
  • Seiichi Takeuchi, regional chapter coordinator
  • Loreen A. Ozolins, section/chapter coordinator
  • Xiaoxin Zhou, recognition education program coordinator
  • Wahidin Wahab, regional conference coordinator
  • Lawrence W.C. Wong, electronic communications coordinator
  • Paul Y.S. Cheung, strategic planning coordinator
  • Dalma Novak, chair, Australian council
  • Stephen J. Jun Ho, regional student representative
  • Matthew H. Whitehead, reigonal GOLD program representative
  • Akshai K. Aggarwal, chair, India council
  • Seung H. Hong, chair, Korea council
  • Nobuaki Kumagai, chair, Japan council
  • Michael B. Dewe, chair, New Zealand council

2000:

  • Takuo Sugano, chair
  • Teck-Seng Low, vice-chair/director-elect
  • Harbans L. Bajaj, past director
  • Seiichi Takeuchi, secretary
  • Akinori Nishihara, treasurer
  • Tae-Won Rhee, chair, membership development committee
  • Chun-Yen Chang, chair, student activities committee
  • H.P. Khincha, chair, educational activities committee
  • Dorota Kieronska, newsletter editor
  • Liu Y. Wing, chair, regional committee awards
  • Seiichi Takeuchi, regional chapter coordinator
  • Loreen A. Ozolins, section/chapter coordinator
  • Xiaoxin Zhou, recognition education program coordinator
  • Wahidin Wahab, regional conference coordinator
  • Wai-Choong Wong, electronic communications coordinator
  • Paul Y.S. Cheung, strategic planning coordinator
  • Dalma Novak, chair, Australian council
  • Jason E. James, regional student representative
  • A. Anoop, reigonal GOLD program representative
  • Akshai K. Aggarwal, chair, India council
  • Seung H. Hong, chair, Korea council
  • Nobuaki Kumagai, chair, Japan council
  • Michael B. Dewe, chair, New Zealand council

2001:

  • Teck-Seng Low, chair
  • Jung U. Seo, vice-chair/director elect
  • Eng-Fong Chor, secretary
  • Seeram Ramakrishna, treasurer
  • Takuo Sugano, past regional director
  • Liu Y Wing, awards & recognition
  • Akinori Nishihara, educational activities
  • Hiromasa Haneda, membership development
  • Harry McDonald, newsletter editor
  • Marzuki B. Khalid, student activities
  • Harry McDonald, chair, Australian council
  • Akshai K. Aggarwal, chair, India council
  • Michael B. Dewe, chair, New Zealand council
  • Tsuneo Nakahara, chair, Japan council
  • position vacant, chapter coordinator
  • Janina Mazierska, conference coordinator
  • Wai-Choong Wong, electronic communications coordinator
  • Takuo Sugano, chair, nominations committee
  • H.P. Khincha, recognition education program coordinator
  • A. Anoop, regional GOLD program representative
  • Helene H. Fung, regional student representative
  • Seiichi Takeuchi, section/chapter coordinator
  • H.O. Khincha, strategic planning coordinator

Further Reading

Link to Region 10

IEEE Centennial Newsletter Region 10