IEEE Milwaukee Section History

From ETHW
IEEE Milwaukee Section History
Established date 1910-02-11
IEEE Region 4
IEEE Council
Geographic region Milwaukee
Region area
Principal cities
Home page
List of Subsections in this Section

AIEE Milwaukee Section Officers

Year Chair Secretary
1910 W.H. Powell L.L. Tatum
1911 F.A. Vaughn L.L. Tatum
1912 T.E. Barnum L.F. Reinhard
1913 L.E Bogen A.J. Goedgen
1914 L.L. Tatum W.J. Richards
1915 R.B. Williamson H.P. Reed
1916 F.W. Ellis H.P. Ellis
1917 Arthur Simon Soren H. Mortensen
1918 F.A. Coffin F.J. Mayer
1919 H.P. Reed F.J. Mayer
1920 H.W. Cheney W.H. Costello
1921 F.J. Mayer P.B. Harwood
1922 G.C. Post F.A. Kartak
1923 S.H. Mortensen H.L. Smith
1924 C.T. Evans F.K. Brainard
1925 H.R. Huntley L.F. Seybold
1926 H.L. VanValkenberg R.G. Lockett
1927 John D. Ball Wm. J. Ladwig
1928 E.R. Stoekle R.R. Knoerr
1929 E.W. Seeger R.C. Siegel
1930 F.A. Kartak I.L. Illing
1931 C.H. Krueger E.U. Lassen
1932 W.F. Lent C.D. Brown
1933 K.L. Hansen J.A. Potts
1934 C.D. Brown E.W. Kane
1935 J.F.H. Douglas L.T. Rosenberg
1936 J.A. Potts M.X. Moser
1937 L.H. Hill R.R. Ranson
1938 W.E. Crawford Fred Bush
1939 L.T. Rosenberg R.H. Earle
1940 R.R. Ranson G.W. Clothier
1941 E.W. Hatz W. Richter
1942 F.W. Bush T.B. Jochem
1943 R.H. Earle E.L. McClure
1944 T.B. Jochem J.W. Pomazal
1945 G.W. Clothier E.T. Sherwood
1946 Walter Richter F.J. Van Zeeland
1947 L.C. Aicher E.H. Fredrick
1948 E.T. Sherwood E.J. Limpel
1949 F.J. Van Zeeland C.P. Feldhausen
1950 E.H. Frederick R.C. Ball
1951 C.P. Feldhausen H.C. Brem
1952 E.J. Limpel J.A. Deubel
1953
1954 R.C. Ball R.H. Garrott
1955 J.A. Deubel R.J. Ungrodt
1956 N.C. Storck E.A. Dickinson
1957 R.J. Ungrodt W.R. Ibach
1958
1959 W.R. Ibach R.E.Horn
1960-1961 B.G. Wheeler J.M. Frank
1962 J.M. Frank H.E. Whiting

IEEE Milwaukee Section Officers

Milwaukee Section Officers
Year Chair Vice chair Secretary Treasurer
2001 Tim Ziolkowski Lawrence Hause Paul Tindall Brian Cunningham
2002 Lawrence Hause Paul Tindall Robert Molthen Jim Blaha
2003 Paul Tindall Jim Blaha Brian Cunningham Robert Molthen
2004 Jim Blaha Robert Molthen Amanda Pachniak Brian Cunningham
2005 Robert Molthen Brian Cunningham Thomas Smith
2006 Brian Cunningham Glenn Wrate Elizabeth Whiting Thomas Smith
2007 Glenn Wrate Elizabeth Whiting Thomas Smith
2008 Thomas Smith Ram Bhatia Debra Longtin Eric Waydick
2009 Ram Bhatia Carl Crawford Debra Longtin Eric Waydick
2010 Carl Crawford Sylvia Wrate Khairul Zainal Bonnie Weiland
2011 Sylvia Wrate Pierre Aterianus Khairul Zainal Bonnie Weiland
2012 Pierre Aterianus Jim Blaha Wilkistar Otieno Bonnie Weiland
2013 Jim Blaha Russell Meier Tim Yellick Wilkistar Otieno
2014 Jim Blaha Russell Meier Tim Yellick Wilkistar Otieno
2015 Russell Meier Josh Zagorski Tim Yellick Wilkistar Otieno
2016 Russell Meier Josh Zagorski Tim Yellick Wilkistar Otieno
2017 Josh Zagorski Wilkistar Otieno Diane Golden Tim Yellick
2018 Josh Zagorski Wilkistar Otieno Diane Golden Tim Yellick
2019 Wilkistar Otieno Karthik Palaniappan Diane Golden Tim Yellick
2020 Wilkistar Otieno Karthik Palaniappan Diane Golden Tim Yellick
2021 Karthik Palaniappan Chris Lambrou Balaji Sankarshanan Tim Yellick

Recognitions

2012 - MGA Achievement Award to Jim Blaha (R4), Milwaukee Section; For his vision, leadership, and commitment in assisting the professional development of IEEE members by organizing the Electromagnetic Compatibility (EMC) seminars in Milwaukee from 2001 to 2010.

Archival documents

Further Reading

A complete list of all the AIEE, IRE, and IEEE Milwaukee Section Chairs from 1910 to 2010.